Czy nadwozie i OC są ze sobą w jakiś sposób powiązane?
OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które należy wykupić na każdy pojazd mechaniczny poruszający się po drogach. Jest wiele czynników wpływających na wysokość składki OC. Jednym z nich jest rodzaj nadwozia, jakie stosuje się w pojazdach.
Nadwozia w samochodzie
Nadwozia, jakie stosuje się w samochodach można podzielić na kilka grup. Jeden z podziałów to ten, który decyduje o całościowej jego budowie. W ten sposób wyróżnia się:
- nadwozia samonośne/bezramowe – można je spotkać w zdecydowanej większości przypadków samochodów osobowych współcześnie produkowanych,
- nadwozia ramowe/nieniosące – nie przenoszą one obciążeń, wykorzystywane są w samochodach ciężarowych i dostawczych,
- nadwozia pół niosące – mieszanka dwóch poprzednich rodzajów, rzadko spotykana kombinacja.
Można wyróżnić jeszcze jeden podział rodzajów nadwozia, który jest bardziej popularny i znany użytkownikom:
- sedan,
- kombi,
- hatchback,
- crossover,
- van i minivan,
- pick-up,
- liftback.
OC na samochód
Podczas składania wniosek o ubezpieczenie OC, zostaniemy zapytani o rodzaj nadwozia, jakie zostało zastosowane w samochodzie. Nie jest to może czynnik decydujący, ale warto wiedzieć, że na pewnym etapie może to być decydujący element, jeżeli chodzi o cenę OC. Chociaż nie można zapomnieć o tym, że pod uwagę brany jest m.in. rok produkcji, jak również doświadczenie kierowcy. Aby mieć lepszy obraz sytuacji, warto porównać samodzielnie kilka ofert w internecie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakich cen możemy się spodziewać. Warto jednak przemyśleć obecność innych polis ubezpieczeniowych, jak chociażby AC, czy też NNW.
Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu