Zniesienie współwłasności – jak to zrobić

Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego, to popularny sposób młodych kierowców na obniżenie składki – w momencie, w którym współwłaściciel posiada pełne zniżki. Proces ten nie należy do skomplikowanych, pojawia się jednak pytanie – co zrobić aby znowu być jedynym właścicielem? Podpowiadamy!

Dobrowolne zrzeczenie

Sytuacja staje się prosta w momencie, w którym współwłaściciel dobrowolnie chce się zrzec swojej części udziałów. Wówczas godzi się na wykreślenie widniejących danych z dowodu rejestracyjnego. Jak w takiej sytuacji wyglądają niezbędne formalności?

  • Przygotowanie umowy zrzeczenia – muszą być w niej zawarte dane osobowe, wysokość udziałów i ich wartość 
  • Wypełnienie wniosku, dotyczącego wykreślenia współwłaściciela – wzór dostępny jest na stronie internetowej każdego wydziału komunikacji
  • Dostarczenie dokumentów do wydziału komunikacji – niezbędny będzie dowód rejestracyjny, karta pojazdu i aktualne ubezpieczenie
  • Zapłata darowizny – w momencie w którym współwłaściciel nie był naszym krewnym z pierwszej linii

Postępowanie sądowe

Powyższy scenariusz to najkorzystniejszy scenariusz. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie tak polubownie rozwiązać sprawę. W momencie konfliktu, należy złożyć do sądu wniosek, dotyczący zniesienia współwłasności. W takiej sytuacji jednak powinniśmy się uzbroić w cierpliwość, oraz przygotować na duże wydatki – sądowe koszty to ok. 1000 zł.

 

Zobacz również:

Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC

Przerwa w ubezpieczeniu OC

Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

Zniżki OC w małżeństwie

Lex Uber już w Polsce