Co należy wiedzieć o szkodzie całkowitej?

Czym jest tak naprawdę szkoda całkowita? Wielu kierowców nie wie, że może z czymś takim mieć do czynienia – co może w wielu przypadkach uratować ich finanse. Chociaż, nie zawsze należy na to liczyć. Czas dokładnie przyjrzeć się szkodzie całkowitej.

Szkoda całkowita z OC i AC

Tak naprawdę każdy kierowca może zgłosić szkodę całkowitą z tytułu OC lub AC. Przy czym, zawsze warto zapoznać się z OWU, aby mieć pewność, że takiego zgłoszenie można dokonać. Jeżeli tak, to do jakiej kwoty. Nawet w przypadku szkody całkowitej mogą wystąpić pewne ograniczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują takie zgłoszenia od swoich klientów, ale kalkulacja przy obydwóch przypadkach jest zupełnie różna. Przy OC wartość naprawy musi przekroczyć całą wartość samochodu. W przypadku AC na ogół wystarczy tylko 70% kosztów, aby stwierdzić, że doszło do szkody całkowitej. Jak więc widać – warto zastanowić się nad tokiem postępowania.

Pieniądze dla właściciela pojazdu

Należy być świadomym tego, że orzeczenie szkody całkowitej nie oznacza, iż otrzymamy całkowitą wartość pojazdu na dzień szkody. Wręcz przeciwnie – właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie, które zostanie pomniejszone o wartość samego wraku. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tą zasadę, która oparta jest o metodę dyferencyjną. Warto zapoznać się również ze zgłoszeniem szkody całkowitej w przypadku posiadania BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkody. Sprawa ma się nieco inaczej, chociaż nie trzeba obawiać się wielu ciążących formalności. 

Zobacz również:
Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Wypowiedzenie OC po złomowaniu

Samochód z Włoch. Jak go sprowadzić, aby nie żałować?